אז מה זה MEME בכלל? מם נגזר מהשורש היווני שמשמעותו “זיכרון”. חוקר האבולוציה, ריצ’רד דוקינס, שספרו “הגן האנוכי” הביא לפריצתו לתודעה הציבורית והביא לעולם את מושג “המם”, דוקיניס העניק את השם מם לכל “יחידה” תרבותית (פתגם, רעיון, שיר, שפה, אופנה לבוש ואף אמונה דתית) שמשכפלת עצמה באמצעות בני אדם. המאפיין החשוב הוא כי ניתן לשכפל את המם על ידי חיקוי, אנשים שמתחקים אחר התנהגויות של אחרים. בתרבות האינטרנט, הממים מתייחסים לבאזז ויראלי, תוכן המופץ במהירות אדירה על ענייני אקטואליה, דאחקות למיניהן ענייני דיומא ואינספור תוכן שזכה לכינוי “מם אינטרנטי” המלווה בכיתוב מצחיק, שנון וחד שמעביר את המסר או בקיצור- “מם”.
הפופולריות של תופעת המם גדלה ביחד עם האינטרנט ולא הייתה יכולה להתקיים בלעדיו והודות לדרכי ההפצה הדיגיטליים: בלוגים, יוטיוב, פייסבוק וואטסטאפ ורשתות חברתיות ככלל שתרמו להפצתו במהירות, בקלות ולקהל רחב מאוד תוך שניות, דקות ובמקסימום, ימים ספורים.

התינוק השיכור
ילדים זה ויראלי ותינוקות בפרט, הם כובשים אותנו תוך שניות. דוגמא מובהקת למם שהצליח לכבוש את הרשת הוא מם התינוק השיכור, בתמונה נראה תינוק לצד כוס בירה גדולה, תמונתו הופצה באתרי האינטרנט המובילים שנחשבים לאורים ותומים של תרבות הממים, REDDIT ו-GAG9 וזכה לאינספור וארציות עם 4,520,000 תוצאות חיפוש בגוגל(!)

ואם בתינוקות עסקינן, תינוק נוסף שהפך להיות תופעת רשת הוא סאם גרינר, התינוק החמוד שכולם מכירים ממם התינוק המצליחן SUCCESS KID – . התמונה של סאם הפכה לסנסציית רשת ב-2007, לאחר שהאם צילמה את בנה בחוף הים כשהוא טועם חול ונראה מבסוט. התמונה הופצה במהירות בקרב גולשי רדיט, והיא משמשת גולשים עד היום בכדי לתאר מצבים של הצלחה גדולה בניגוד לציפיות. בנוסף, לפי אתר Know Your Meme – שמציג את מקורות הממים, סאם גם הופיע בשני קמפיינים, של חברת וירג’ין וקמפיין למים מינרלים בארצות הברית.

(קמפיין שלטי חוצות של VIRGIN)

ההצלחה של המם אף תרמה לגיוס כספים עבור אביו של סאם, גסטין, שהיה זקוק להשתלת כליה דחופה. אמו של סאם, לייני, פתחה קמפיין גיוס דיגיטלי במטרה לגייס 755 אלף דולר למען טיפול בבעלה למזלה של המשפחה, הגולשים מיהרו להתגייס ותרמו כמעט 78 אלף דולר. לייני היססה לפני שהחליטה להשתמש בתהילת הרשת שלה בנה. אך הדאגה לבעלה גרמה לה לשנות את דעתה.

(סאם ואביו ג’סטין)

למה לי המם הזה בכלל?
לממים יש תפקיד בתרבות האינטרנט והם ויכולים להיות בעלי משמעות בידורית או משמעות עמוקה וביקורתית יותר כלפיי החברה. המם הוא גמיש בתוך מסגרת ותבנית טקסטואלית בה ניתן להשתמש במגוון דמויות ולצקת לתוכן אופי או סיטואציה בכדי להעביר את המסר.
אז איפה מייצרים ממים?
התחילו בלהיכנס למחולל ממים, בחרו לכם מם, שמוצא חן בעיניכם, הבינו את התבנית ותבריקו עם תוכן חד, עוקצני ומשעשע. בהצלחה 😊
קבלו 2 מחוללים מומלצים וקדימה לממם:
מחולל הממים של אני לקבל יכול פלאפל
http://g.hazfalafel.com/
מחולל הממים – מלך הממים (ניר בן יאיר)
http://www.memeking.co.il/
.

Tags :