כבר שנים עסוקים משרדי הפרסום בשאלה אחת: איך יראה משרד הפרסום העתידי?

עשרות מודלים עלו ונבחנו לעומק:

הקמת צוותי אקוסיסטם
one touch person
עמלת מדיה out תמחור רעיונות in
ועוד..

התשובה טמונה בדרך ששואלים את השאלה, בעוד רוב המשרדים מסתכלים על עצמם ומנסים לבחון את המודל שישאיר אותם ריווחיים או שייתן מענה ללקוח, הדרך לפיצוח מתחילה בכלל בלשאול איך הצרכנים צורכים היום את התוכן השיווקי והפרסומי שלהם, ברגע שנבין זאת יהיה קל הרבה יותר לגבש מודל של משרד פרסום עתידי.

אז בואו נתחיל להבין מה קורה בעצם בכל ערוץ תוכן שמשמש באופן מסורתי גם כערוץ מדיה לתכנים פרסומיים.

TV
על כוחה של הטלוויזיה אין עוררין, היא עדיין מדורת השבט והמדיה העיקרית שמצליחה לייצר שיחות ברזייה. אך תרבות הצפייה הנדחית כבר כאן כמה שנים, תשומת הלב למקבץ הפרסומות הולך ופוחת, המפרסמים מוכנים להשקיע הרבה פחות בהפקות קריאטיב והתוצאה ניכרת, את טבלת הזכורות והאהובות, המוכרת והידועה כובשים קמפיינים בינוניים שנכנסו רק על בסיס ההשקעה שלהם למדד הזכורות.
אך למרות כל האמור לעיל, עדיין מדובר בכלי הפרסומי החזק ביותר שקיים היום, ואין דרך אחרת להגיע למאסה כה גדולה של אנשים בזמן קצר כפי שמדיה זו מאפשרת, אין ספק שנראה שינויים של ממש במודל הפרסום הטלוויזיוני, שאולי יהפוך לפרסום פרסונלי עם חדירתן המואצת של טלוויזיות הסמארט.

RADIO
תרבות האזנה לרדיו מתבצעת בעיקר ברכב, אך גם המרחב הזה עבר מהפכה בשנים האחרונות, בכל רכב חדש שעולה לכביש יש מערכת שמע עם יכולות בלוטות׳ מובנות ישירות לסמארטפון, שם מחכה לכל אחד ספריית מוזיקה על פי טעמו האישי, בלי בעיות קליטה, בלי הפסקת פרסומות ובלי דיבורים. ועדיין יש אחוזי האזנה יפים בשעות הטראפיק של הבוקר והערב, בעיקר לתוכניות הטוקינג למינהן. נתון נוסף שמשחק לטובת מדיה זו, התחנות מסונכרנות ביניהן לגבי תזמון ברייק הפרסומות, כך שזפזופ בזמן הפרסומות לא תמיד משרת את הבריחה מתוכן פרסומי, גם כאן הקריאטיב צריך להתעדכן ולייצר תוכן קריאטיבי בולט ומעניין כדי לייצר בולטות, אך הפלטפורמה עצמה תשאר יציבה כפי שהיא יציבה כבר שנים ארוכות בחלוקת העוגה התקציבית.

חוצות
המדיה הותיקה, החזקה והעוצמתית ממשיכה לשרוד בהצלחה את שינויי הענף, ובצדק.
אין לאן לברוח, אי אפשר לזפזפ, אין שום סקיפ שיעביר את השלט וגם אחרי הכל, המסרים שם קצרים וקולעים.

PRINT
כמה עצים נכרתו בכדי להספיד את המדיה שמשמידה יערות ועדיין היא פה, אך נמצאת רחוק מאד מימי הזהר שלה.
העיתונים היומיים מתקיימים בקושי רב ופונים לקהל מאד מצומם של מנויים מכוח ההרגל, קהל עסקי ומבוגר. תשאלו כל בחור או בחורה בגילאי 30 מתי בפעם האחרונה הם פתחו עיתון באמצע השבוע.
בסופי שבוע הסיפור כבר אחר, העיתון היה ונשאר חלק מהקסם של ימי שישי זרוקים בסלון. אין ספק שבערוץ מדיה זה תהיה הירידה הדרסטית ביותר בהיקפי הפרסום, מגמה שהחלה כבר בשנתיים האחרונות ובאה לידי ביטוי בהוצאה השנתית מסך העוגה השנתית המדוברת.

DIGITAL
עצם ההתייסחות לפרק זה כערוץ מדיה אחיד הינו שגיאה חמורה. תחת הכותרת “דיגיטל” ישנם כל כך הרבה ערוצים שמתנהלים שונה אחד מהשני, עולם הווב והבאנרים, לצד עולמות החיפוש בגוגל, הוידאו ביוטיוב לעומת התנהלות הוידאו בפייסבוק, ויזואל באינסטגרם לעומת ויזואל בסנאפצט.
ההשקעה הדיגיטלית תלך ותגבר עד שתחליף לחלוטין את את הקפי העיתונות שהיו מוכרים עד לפני 5 שנים ותהיה הערוץ בעל הקפי ההשקעה הגבוהים ביותר לצד השקעה זהה בטלוויזיה.

סקירה זו אינה באה לשמש אלא כרקע לשינוי המהותי ביותר שישפיע על מודל המשרד העתידי.
ופה כבר נחזור לשאלה בה פתחנו: איך הצרכן של היום מעדיף לצרוך את התוכן הפרסומי והשיווקי שלו?

בעבר נהגו מותגים להסביר לצרכן איך נכון לחשוב ולהתנהג בכדי להגיע לאוטוסטרדת האושר, סיסמאות מפוצצות כגון ״טעם החיים״ היו מקובלות, ותתפלאו לגלות שאנשים אשכרה הקשיבו לזה.
היום הצרכן הוא זה שמכתיב את הטון והשיח, הוא זה שמניע את גופי השיווק הגדולים ולא להפך. יש לו תלונה או שאלה הוא לא טורח לחכות במרכזיה קווית שלא נגמרת, אלא פשוט משאיר פוסט קצר על עמוד החברה ותוך חצי שעה מקבל תשובה כתובה מלווה בטלפון מנציג שירות מנומס, מותגים יעשו הכל רק שלא להפוך למוקד שיחה שלילית ברשת. אפילו השפה הפרסומית מחקה את השפה שמכתיבים הגולשים, לא עוד הפקות ענק מרובות ניצבים אלא תוכן אותנטי שמייצר שיח בגובה העיניים. אך הפקטור החשוב ביותר שמייצרת לנו הזירה הדיגיטלית והיא המפתח להכל זו בעצם ההדדיות. דיאלוג. הקשבה. ואת זה רק הזירה הזו יודעת לייצר ברמה הטכנולוגית.

שינוי זה מגדיר מחדש את החוקים והכללים בעולם הפרסומי החדש וזה מה שיכתיב את מודל משרד הפרסום העתידי.

עוגת הפרסום 2016:

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%9c%d7%90%d7%aa%d7%a8-%d7%9b%d7%aa%d7%91%d7%94-%d7%90%d7%a8%d7%96-2016

עוגת הפרסום 2020 – (הערכה):

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%9c%d7%90%d7%aa%d7%a8-%d7%9b%d7%aa%d7%91%d7%94-%d7%90%d7%a8%d7%96-2020

לא עוד מדיית אופליין מרכזית כששאר ערוצי המדיה, בינהם הדיגיטל, משלימים אותה. המודל הפרסומי ישתנה ותמיד יתחיל וייפתח בזירה הדיגיטלית, כחלק מהדיאלוג שהמותג מנהל עם לקוחותיו, כשערוצי המדיה ישלימו וישרתו את הקמפיין הזה. כן, גם הטלוויזיה.

אחרי שמבינים את העקרון הזה קל יהיה לפצח את מבנה כוח האדם ואת מבנה העלויות הנלוות.

Tags :