כמו שאנחנו כבר יודעים, מערכת היחסים של הביצה והתרנגולת בכל הנוגע  ליצירת הטכנולוגיה והשפעותיה היא הבסיס של ההתקדמות הטכנולוגית. מאז ומעולם  טכנולוגיה נוצרה כמענה על צורך קיים, ומתוך כך היא משפיעה על צרכן הטכנולוגיה ומשנה אותו. במקרים רבים, טכנולוגיה מסוימת מציירת צרכים נוספים, שכדי לענות עליהם נדרשת טכנולוגיה אחרת / חדשה.
למרות שידוע לנו כי הטכנולוגיה משפיעה ומשנה את חיי משתמשיה, היא בלתי צפויה – ועבורנו, אנשי הפרסום – היא מרתקת במיוחד.

כאנשי פרסום עלינו לבחון את הטכנולוגיה מתוך החשיבה המתמדת “מדוע היא נוצרה? על איזה צורך היא מתבקשת לענות? ואיזה השפעה יש לה על משתמשיה?” ולחשוב איך אנו מנצלים זאת לטובתנו. טכנולוגיות שונות הן בעלות פרקטיקות שימוש שונות, הצורך ממנו הן נוצרו משתנה ולכן גם ההשפעה שונה – ומתוך כך עלינו להתאים את עשייתנו לכלים הטכנולוגים.
פייסבוק הוקמה כרשת חברתית בעידן המודרני, מתוך צורך של אנשים שזנחו את השבטיות והקהילתיות ואימצו ערכים כמו האינדיבידואליזם והליברליזם – שהביאו עימם אורח חיים שונה. הפייסבוק עונה על צרכי האדם המודרני, בעולם גלובלי בו המרחקים הצטמצמו ואנחנו רוצים לתקשר עם אנשים מכל העולם.  האפשרות לשתף מספר גדול של אנשים בחייך, גם אם הם גרים בקצה השני של העולם היא בדיוק הצורך עליו ענה פייסבוק.  זאת הסיבה שפייסבוק לא סתם נחשב לרשת חברתית: זו המהות שלו וזה המענה שהוא נועד לספק למשתמשיו.
ההסתכלות האקדמית מגדירה את זה כגישה הדטרמיניסטית: הטכנולוגיה בעלת יכולת התפתחות עצמאית שאינה תלויה בגורמים אחרים, ועל כן היא חיובית להתקדמותה של החברה וערכיה, כישורי החשיבה והעשייה של הפרטים בחברה. מרגע שנוצרה הטכנולוגיה היא עצמאית בהשפעותיה על אופן השימוש בה ועל קהל המשתמשים. לדוגמא: האינטרנט נועד כדי להיות מקום אחסון לא מתכלה של מידע עבור הצבא האמריקאי. כיום הטכנולוגיה הזו עומדת בפני עצמה ובעלת שימושים והשפעות רבות מעבר למתוכנן. דוגמא נוספת להשפעה ישירה  של הטכנולוגיה שנוצרה על משתמשיה, היא שככל שיהיו יותר כלים טכנולוגיים המהווים אמצעי תיעוד – כגון מצלמות, מיקרופונים, פלטפורמות שיתוף וכד׳, ביחס ישיר יהיה יותר תיעוד. האינסטגרם נוצר כמענה לצורך בשיתוף וצריכה של מידע אישי, שגבר בעקבות  ההתמכרות לתיעוד ולפידבק, שגרם הפייסבוק. ככל שטכנולוגיית התיעוד הוויזואלי תתפתח, יגדל הצורך בטכנולוגיה טובה יותר לפרסום התכנים הוויזואליים, מכיוון שהטכנולוגיה הקודמת הגבירה את הצורך – עד שנוצר צורך בטכנולוגיה אחרת שתענה עליו ומשם נוצר הסטורי וכן הלאה. בהיותנו עוסקים במלאכת הפרסום, עלינו לחשוב קודם כל איך אנחנו יכולים לנצל את הטכנולוגיה כדי שתענה על הצרכים של המשתמשים בה באופן מיטבי וכך גם על צורכי לקוחותינו.

Tags :