המציאות הדיגיטלית של ימינו מצליחה לאמת מסר שחוק שגם דורות ותיקים גדלו עליו: ילדים, אתם יכולים להיות כל מה שתרצו. כמעט.

כולנו מכירים את זה. בתור ילדים יש לנו פנטזיה שנגדל להיות משהו חלומי. בגיל ההתבגרות אנחנו מתחילים להנמיך ציפיות וככל שהשנים חולפות המציאות הקרה מכה בנו והשאיפה לגדולה מצטמקת עד שלבסוף אנחנו משננים מושגים כמו “ביטחון ויציבות”.

אבל משהו השתנה בשנים האחרונות. שינוי שצמצם את המרחק בין הרצוי למצוי. הדרך הארוכה שנדרשה בעבר על מנת להפוך לכוכב כבר פחות רלוונטית. איך? בזכות האינטרנט, קרי פלטפורמות דיגיטליות, קרי הרשתות החברתיות, כלומר תוכן ויראלי.

לשם ההמחשה, נתייחס לתהליך שעבר מוסד הנשיאות בארה”ב בשנים האחרונות.
איך הצליח איש עסקים זקן, כוכב ריאלטי גס רוח, עם היסטוריה ארוכה של פשיטות רגל וללא שום ניסיון פוליטי להפוך לנשיא ה-45 של ארה”ב השמרנית?
בשנת 2001 נבחר ג’ורג’ בוש לנשיאות. בוש ייצג את העולם הישן ובאמצע הכהונה השנייה שלו החל המהפך- הרשתות החברתיות פרצו לנו לחיים.
המונח “המדיום הוא המסר” שנתבע במקור לטלוויזיה, קיבל את מלוא המשמעות שלו. הרשתות החברתיות שינו את הדרך בה אנחנו מנהלים את חיינו. הם החלו לעצב את השגרה הקטנונית שלנו ואף להכריע בהחלטות הרות גורל, כמו המאורע חסר התקדים בשנת 2009, בו נבחר הנשיא השחור הראשון של ארה”ב – ברק אובמה, צעיר ובקיא בעולם החדש, השכיל לגייס את הרשתות החברתיות לטובתו. הוא השתמש במדיום הדיגטלי כדי לגייס תורמים, להפיץ את התוכן שלו ולחדד את המסר האלמותי YES WE CAN.
והנה, כמה שנים לאחר מכן וארה”ב בחרה בקיצון השני באמצעים דומים…

02

 

אז מה מוסר ההשכל? אתה יכול להיות שחור או כתום, זה לא משנה. רק תדע להפעיל את הרשתות החברתיות כדי לגעת לאנשים איפה שמזיז להם.
01

אתם בטח חושבים “בוא נגיד שזה ככה, עדיין צריך לדעת מה לכתוב…” נכון לגמרי, צריך. צריך כשרון ואינטואיציה בתחום בו רוצים להתפתח. הפוטנציאל חייב להיות שם, את זה אי אפשר לזייף. הרשתות החברתיות הן כמו כביש חדיש ומהיר שיכול להביא אותך לכל מקום בארץ ברגע, אם רק תדע לנהוג.

העולם הדיגיטלי של ימינו יכול להפוך כל אדם עם קצת כישרון לסוג של “איש מקצוע”, מבלי שיתאמץ יותר מדי. פעם בשביל להצליח כזמר פופ בקנה מידה עולמי היה נדרש להתחיל בקריירה מוזיקלית בגיל חמש ולשנות את צבע העור שלך משחור ללבן. היום מספיק לשיר בקול יפה בוידיאו ביתי שאמא העלתה ליו-טיוב, ובום! ג’סטין הבא נולד. אפשר להגזים ולומר שכל נערה מתבגרת עם חוש אופנתי וכריזמה יכולה להחליט שהיא סטייליסטית, לפתוח VLOG (וידאו בלוג) אופנה חצוף למתבגרות וזה רק עניין של זמן עד שהיא תקבל מתנות לסיקור ותופיע בקמפיין של מילקי. או מכיוון אחר לגמרי, כל אדם עם אג’נדה, יכולת כתיבה והבנה בסיסית בפייסבוק יכול להפוך לפרצוף של המחאה החברתית הבאה, באמצעות פוסט ויראלי בודד.

הדיגיטל נותן במה לאנשים פשוטים בעלי פוטנציאל ומאפשר להם לממש אותו, מבלי לבקש מהם תעודת הסמכה או לדרוש מהם לפסוע בדרך ארוכה ומפותלת לשם כך. בדיגיטל לאיש לא אכפת מהרפרטואר שלך, מה שקובע זה רק אם הצלחת לתפוס את תשומת ליבם היקרה. ואם הצלחת כל מה שנשאר זה ליצוק את התוכן שלך והם יבלעו אותו.

 

Tags :